Jakubova první škola

Naučte své dítě hravou formou malá a velká písmena, čísla od nuly do devíti a základní barvy.

Nyní na Google Play

Jakubova první škola – co to vlastně je?

55 autorských obrázků s mluveným slovem v aplikaci pro telefony či tablety s Androidem.

Jak to funguje

Kartičku s písmenem ťuknutím otočíte a tím se ukáže obrázek na druhé straně. Při každém otočení uslyšíte, které písmeno, číslo či barva to je a co na obrázku vidíte. Konec konců, zkuste si demo na písmenu P:

V aplikaci lze zapnout textové popisky přes obrázky pro zkoušení čtení slov.

S Kubíkem jsme spolu hledali, co na obrázcích všechno je, jak se to jmenuje a k čemu to slouží. Jistě najdete vlastní způsob, jak se zapojit a podpořit přirozenou zvídavost a zájem vašeho dítěte.

Zvukovou část jsem konzultoval s klinickou logopedkou Naďou Pilařovou, nyní se specializující i na individuální a párové terapie.

Obtěžujících bannerů se nemusíte bát, aplikace je zcela bez reklam, dolování dat či sledování aktivity.

Nyní na Google Play

Jak to začalo

Můj syn Jakub si občas na tabletu pouštěl dětské pořady a sem tam se mu podařilo dostat na anglický obsah pro nejmenší. Všiml jsem si, že opakuje slova z videa – jako PINK, když byl na obrazovce růžový obrázek, či PIG, jakmile se objevilo prasátko.

Hledal jsem podobnou aplikaci v češtině, kterou bych mu mohl beze strachu pustit. Narážel jsem převážně na kusy s vloženou reklamou či motivující k nákupům dalších částí aplikace. Tehdy mne napadlo připravit něco přímo pro něj.

Vánoční kreslení a namlouvání

O svátečním volnu jsem zasedl k počítači a nakreslil během pár dní obrázek pro každé písmenko, číslo a barvu. Dále jsem namluvil jednotlivé zvukové popisky a celé to složil do webové stránky, kterou si Kuba hned zamiloval.

Zajímavou zkušeností bylo samotné nahrávání. Začal jsem si hrát s tónem, mimikou, která se projeví v barvě hlasu, nedovíráním rtů při mluvení – abych se vyvaroval mlaskavých zvuků – a pak přemlouvání znovu a znovu, aby to mělo jako celek podobnou zvukomalbu, hlasitost, a přitom to neznělo jak z prádelního hrnce.

Bez problémů nebyla ani grafika. Některý obsah, který člověka napadne jako první volba, je právně chráněn – i když si jej nakreslíte sami. Tak zmizel z aplikace například Milerův Krtek, který stál na krtině s rýčem. Jiný, třeba župan, přenechal místo žirafě, ředkvičky řece, dědu nahradil ďáblík (ale děda zůstal na obrázku dveří) a zvonek byl vystrčen zajícem.

Úspěšně „rozlousknuté oříšky“

Zuby jsem si lámal na čísle 9. Jak nakreslit nenásilně 9 životů kočky či devatero řemesel, tak, aby to bylo srozumitelné cca tříletému dítěti, na to jsem nepřišel. Dočasně to na sebe vzaly zápalky, ze kterých se na stole dají dělat hlavolamy. Snad to byl lepší nápad než k nim zobrazit škrtátko a stoh… Nakonec se dostavil nápad na kuželky (za který děkuji své mamince).

Stejně písmeno Ň bylo zpočátku trochu podvod (protože kreslit Ňadro mi přišlo nevhodné). Dočasně to vyhrála „Ňamka“. Nakonec mi kamarádova dcerka „betatesterka“ vyčinila, že „Ňamka“ není správně, neb je to Mňamka. Naštěstí mi dodala vlastnoručně kreslený obrázek Ňoumy – nešiky se zmrzlinou vypadlou z kornoutu a hrncem na hlavě, stojícího v ponožkách v louži – kterého jsem do aplikace rád přenesl.

Cesta k aplikaci

Svůj výtvor jsem ukázal několika přátelům. Ti jej většinou chtěli do svého telefonu, aby měli pro své ratolesti něco poučného. Co je zabaví třeba při čekání na autobus či u doktora. Dále oceňovali, že tam není žádná reklama, produkt placement, šmírování ani jiný nevyžádaný obsah třetích stran.

Vtipné pak bylo poslouchat historky, jak jim já mluvím u nich doma třeba u večeře. Je otázkou, zda jsem si svým obrázkem pod písmenem T nezadělal na alimentační problémy. 😅

Přesto to byla jen hříčka, kterou dostat a udržet v telefonu kompletní nebylo vždy snadné. Někdy se telefon rozhodl vysypat mezipaměť prohlížeče a tím se obsah (zvuky a obrázky) musel stahovat znovu. Bez dat, nebo na místě s mizerným připojením, to byla nejednou zbytečná nepříjemnost.

Tehdy mne napadlo vyrobit z původní hračky pro syna skutečnou mobilní aplikaci pro více dětí.

…trnitá cesta

Trnitá cesta neprogramátora mi dala poznat, že softwarové dílo – a hlavně jeho autoři – si zaslouží respekt.

Prokousával jsem se spoustou tutoriálů, návodů, jak eliminovat chyby v zápisu toho či onoho, aktualizovat projekt z příkazové řádky, kompilovat, signovat výsledek sadou digitálních podpisů… To vše mne postupně dovedlo až k první 1 funkční verzi aplikace pro Android, kterou (nyní již aktualizovanou a upravenou) nabízím na Google Play k zakoupení.

Pokud mne touto formou „pozvete“ na lepší svačinu či menší oběd, a aplikaci dítěti pořídíte, budu rád.

Poznámka 1: Tato „první“ verze měla ve skutečnosti 7 vývojových verzí, ve kterých jsem ladil animace, obměňoval obrázky, nahrazoval zvukové nahrávky a zkoušel všude možně, co kde zlobí, aby to zlobilo co nejméně. Od ní jsem se, pro vyhovění změněných podmínek a cílových rozhraní Androidu, posunul o další verze dále.

Screenshot z Google Play obchodu s aplikacemi

Když zazlobí, nenechte si to pro sebe

Vítám nápady na zlepšení, hlášení chyb a nedostatků, které se v košaté nabídce nejrůznějších zařízení se zeleným robůtkem pod kapotou mohou vyskytnout. Pokud tedy má aplikace u vás v telefonu či na tabletu škobrtne, dejte mi prosím vědět na jan@bazant.info.

Pomůžou mi bližší informace o verzi operačního systému Android, výrobci a modelu mobilního telefonu/tabletu a postup, který k nežádoucímu chování vedl.

Preferujete cestu zahrnující méně elektroniky?

Podařilo se mi dostat abecedu na trička. Jen tato na textil tištěná verze obsahující všechna písmenka není namluvená a tak ji spolu potomkem budete muset odříkat sami. Z praktických důvodů doporučuji černou variantu! 😉

Bráškové Kubíka se již písmenka abecedy učí také. Třeba i navzájem z trička.

Předem děkuji za každou zprávu, kontaktovat mne můžete i na sociální síti Mastodon.